.talk4her

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
.talk4her

müzik dinle klip izle indir resim google yetkinforum video download youtube islamiyet ilahi

Nedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿

AsiRuH
    AsiRuH
    yönetici
    yönetici

Erkek
    İş/meslek : xxxxx

Nedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Empty Nedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿

Mesaj  AsiRuH Ptsi Mayıs 04, 2009 9:25 pm

Zaman gazetesinin Kurşunkalem mahlaslı yazarı "Nedim Gürsel'e
    bir destek de benden" diyerek yazarın romanındaki sözlerinden
    dolayı yargılanmasını yanlış bulduğunu açıkladı:

Bu
    sözüme Nedim Gürsel de şaşıracaktır; ama işte buradan
    ilan ediyorum: "Allah'ın Kızları" romanında 'toplumun bir kesiminin
    dinî değerlerini yermek'le suçlanan ve hakkında TCK'nın
    216. maddesi uyarınca dava açılan yazar Nedim Gürsel'i
    destekliyorum. Bir yazarNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev bir romanında geçen sözlerden dolayı asla yargılanmamalı.
    Bir romanın 'yargılanacağı yer' edebiyatın kendi alanıdır ve edebiyat
    eserinin gerçek yargıcı eleştirmenler ve okurlardır. Bu
    yüzdenNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev
    Gürsel'in 6 aydan bir yıla kadar hapis cezası ile yargılanmasını
    doğru bulmuyorum. Dilerim hakimler de bu davanın anlamsızlığını
    düşünür ve ilk duruşmada beraat kararı verir.

Konunun
    'özgürlük' ve 'destek' bahsini burada kapattıktan sonra
    gelelim madalyonun öbür yüzüne... İmdiNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev Gürsel'in 'Allah'ın Kızları' adını verdiği kitabı vasat hatta vasat altı bir romandı. Üzerinde durulmayaNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev konuşulmaya da değecek bir yanı yoktu. Hatır gönülNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev
    eş dost işi övgüler ve yine aynı minvaldeki söyleşiler
    dışında edebiyat dünyasından bir ilgi de görmüş değildi
    roman. GürselNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev
    "Allah'ın Kızları" gibi heyecan uyandırma dozu yüksek adına rağmen
    kitabı bir kıpırtı uyandırmayınca hayli şaşırdı. Bir şeyler olsun diye
    çırpınıp durdu. Mesela Zaman'a söyleşi vermek istediNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev
    olmadı. Kitabının reklamının alınmadığı gerekçesiyle her gittiği
    televizyon kanalında Zaman'a laf çarptırdı. Bunlar da romanı
    kıpırdatmadı. Bir şeyler olsun da roman tanınsınNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev ses getirsin istiyorduNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev
    hatta etrafındaki insanlardan beklentileri vardı bu konuda. Ama ne
    yaptıysa tutmadı. Bir Salman Rüşdi olamadı Gürsel.

DerkenNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev
    beklenen kıpırtının fitili edebiyat dünyasından değil de yargıdan
    geldi. "Allah'ın Kızları" hakkında dava açıldı. İşteNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev Gürsel'in beklediği an gelmişti! Artık Türkiye'de yargılanan bir yazardı. Dünya yazar örgütleriNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev Nobel'li ünlü yazarlarNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev düşünce kuruluşları kendisine destek verecekNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev bütün dünya basınında boy boy fotoğrafları yayımlanacakNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev kendisiyle söyleşiler yapılacak ve 'düşüncelerinden dolayı yargılanan Türk yazarı' Nedim GürselNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev romanının edebi niteliğiyle elde edemediği tanıtımıNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev başarıyı ya da uluslararası bir figür olabilmeyi bu yolla elde edecekti.

Ve oldu! Hafta içindeNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev aralarında 2008 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi G. Le Clezio ile John BergerNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev Edgar MorinNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev Antonio Tabucchi'nin de bulunduğu çok sayıda yazarNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev
    eserinden dolayı yargılanan Gürsel'e destek bildirisi yayımladı.
    Orhan Pamuk da bir açıklama yaparak destek verdi Gürsel'e.
    Böylece Nedim GürselNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev
    dünya gündeminde hatırı sayılır bir yer edinmeye başladı.
    Artık o romantik duruşu ve uysal bakışlarıyla her gün gazetelerin
    birinci sayfalarında yer bulabiliyor.

Şu günlerde dünyanın en keyifli insanı kimdir diye sorsanızNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev
    hiç tereddüt etmeden 'Nedim Gürsel' derim ben. Kitabın
    makus talihi açıldığı için mutluluktan uyuyamıyordur
    Gürsel. Böyle ünNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev böyle destekNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev
    böyle tanıtım başka türlü nasıl sağlanırdı? Yemeyip
    içmeyip hakkında dava açan savcıya dua etse yeridir
    Gürsel. YoksaNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev o sükseli ismine rağmen "Allah'ın Kızları"Nedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev yazarını mahcup etmiş ve çoktan unutulup gitmişti. Artık bir süre daha gündemde kalacakNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev epeyce satacak ve daha önemlisiNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev yazar dünya gündeminde mağdurlar listesine eklenerek hatırı sayılır bir ün ve etkinlik kazanacaktır.

Edebiyat dünyasında pek çok insanNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev şu benim anlattıklarımı konuşuyor aslında; ama kimse yazmaya cesaret edemiyor. BizimNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev kimsenin ünündeNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev
    kazancında gözümüz yok. Kimseyle çıkar ilişkimiz
    de... Bu yüzden hakikat neyse yazmaktan çekinmiyoruz. EvetNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev Nedim Gürsel'e sonuna kadar destek veriyorum. Yargılanmamalı. Bir roman yargı konusu olamazNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev olmamalı. AmaNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev kitabın edebi değeri ile elde edilemeyen başarınınNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev
    başka yollardan umulması ve yine bir yazarın hak etmediği
    ölçüde övgüyle göklere
    çıkarılması da insanın midesini bulandırıyor. Basınımızın
    Gürsel sever habercilerine ve yazarlarına da hatırlatmak isterim;
    boşuna çabalamayınNedim Gürsel'den Selman Rüşdi Çıkar mı ¿ Smilev Nedim Gürsel'den bir Salman Rüşdi çıkmaz!

Kurşunkalem / Zaman

Forum Saati Perş. Mayıs 09, 2024 11:45 am