.talk4her

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
.talk4her

müzik dinle klip izle indir resim google yetkinforum video download youtube islamiyet ilahi

CEP TELEFONUNDAN HER KOŞULDA "112 ACİL" ARANABİLİYOR

vega
    vega
    çalışkan üye
    çalışkan üye

Erkek

CEP TELEFONUNDAN HER KOŞULDA "112 ACİL" ARANABİLİYOR Empty CEP TELEFONUNDAN HER KOŞULDA "112 ACİL" ARANABİLİYOR

Mesaj  vega Perş. Nis. 23, 2009 8:37 pm

Buna göre, İl sağlık müdürlükleri bünyesinde kurulmuş olan 112 Acil Yardım servisleri, sabit telefonlardan, ankesörlü veya cep telefonlarından ücretsiz aranabiliyor.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasının ardından 112 Acil yardım servisine nasıl ve hangi koşullarda ulaşılabileceği konusu da gündeme gelirken, bu konuda toplumdan birçok kişinin bilgi sahibi olmadığı belirtildi.

Teknolojinin sunduğu imkanlar doğrultusunda 112 servisini aramak için şarjı olan herhangi bir cep telefonu yeterli. Acil yardım servisine içinde sim kart ve kontör bulunmayan bir cep telefonundan da ücretsiz olarak ulaşılıyor.

Acil yardım servisleri, dünyanın birçok ülkesinde kullanıldığı için cep telefonları bu numaraya otomatik olarak kodlanıyor ve acil çağrı yapılıyor.

Turkcell'in çözüm ortağı Teleses Yönetim Kurulu Başkanı Recep Uzelli,herhangi bir acil durumda cep telefonuyla 112 servisinin aranması noktasında birçok kişinin bilgi sahibi olmadığını dile getirerek, 112 servisini aramak için şarjı olan herhangi bir cep telefonunun yeterli olduğunu, içinde kontör olmayan veya sim kartı bulunmayan cep telefonlarından da 112'nin aranabildiğine işaret etti.

Her operatörün bunu sağlamakla yükümlü olduğunu ifade eden Uzelli, 112'yi aramak için cep telefonunun tuş kilidini bile açmaya gerek olmadığını bildirdi.

Cep telefonu operatörünün sinyalinin alınmadığı durumlarda telefonun kapatılıp, pin ekranı geldiğinde 112 servisinin aranabileceğini anlatan Uzelli, böylece en yakın ve en iyi sinyalin alındığı baz istasyonunun kullanılabildiğini kaydetti.

Günün hangi saati olursa olsun 112 arandığında gerekli görülen durumlarda belirtilen adrese 1 doktor, 1 sağlık personeli ve 1 şoförden oluşan ekip ile tam teşekküllü ambulans yollanıyor.

Yetkililer, acil bir durumda 112 acil yardım servisi arandığında karşıdaki görevliyle sakin şekilde net ifadelerle konuşulmasının önemine işaret ediyor.

Yardım talep edilirken yer tarifinin iyi yapılması gerektiğini ifade eden yetkililer, etrafta bulunan market, okul, cami, karakol gibi ayrıntıların belirtilmesinin söz konusu yere daha hızlı ulaşmak için önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Yetkililer, 112 arandığında telefon numarasının göründüğünü ancak arayan kişinin yerinin görünmediğini belirterek, yer tespiti için yasal prosedürün gerektiğini belirtti.

Forum Saati Perş. Mayıs 09, 2024 4:50 pm