.talk4her

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
.talk4her

müzik dinle klip izle indir resim google yetkinforum video download youtube islamiyet ilahi

Symbian Nedir?

AsiRuH
    AsiRuH
    yönetici
    yönetici

Erkek
    İş/meslek : xxxxx

Symbian Nedir? Empty Symbian Nedir?

Mesaj  AsiRuH Paz Nis. 19, 2009 10:51 pm

Symbian, Akıllı Telefon (Smart Phone) denilen cihazlarda çalışan , bugün bizim kullandığımız bilgisayarları işleten Windows, Linux gibi bir işletim sistemidir.

Symbian'ın kısa tarihçesi

Smybian 1988 SIBO (Sixteen bit organizer [16 bitlik organizator]) adı verilen bir işletim sistemi yazıldı. Bu işletim sistemi el cihazlarında çalışıyordu. Psion Computers isimli bir şirket tarafından geliştirimişti. SIBO önce MC isimli bir kucak bilgisayar (laptop) üzerinde denendi. Ancak MC projesi başarısız oldu. Yine aynı şirket 1991 yılında Series 3 isimli bir cep bilgisayarı yaptı. Bunu 1996'da Series 3c ve 1998'de Series 3mx izledi. Bu ürünler çok başarılı oldu. Başarının 3 ana sebebi vardı: SIBO'nun pil kullanımı oldukça iyiydi, üzerinde koşan uygulamalar başarılı bulundu ve PC ve diğer el cihazları ile iletişimi oldukça iyiydi. SIBO aynı zamanda programcılara C ile uygulama geliştirme imkanı sağlıyordu.1990'ların ortalarında Psion 32-bitlik bir işletim sistemine SIBO'yu baz alarak başladı. Amaç başka mimarideki makineler üzerinde de çalışabilecek, çoklu ortam (multi media), yeni haberleşme birimlerini destekleyecek ve daha modüler bir işletim sistemi yapmaktı. Bu çalışmaların sonucunda EPOC isimli bir işletim sistemi yapıldı. EPOC C++ ile yazılmıştı ve yine programcılara C++ ile kendi uygulamalarını geliştirmelerine olanak tanıyordu.EPOC'un başka mimarideki makinelerde de koşabilmesi, cep telefonu üreticilerinin de dikkatini çekti. Özellikle Psion'un bu konuda diğer telefon üreticisi şirketlerle temasları sonucunda cep telefonu üreticileri yeni nesil internet telefonları veya akıllı telefonlar için EPOC'u standart kabul ettiler. Bunun üzerine Nokia, Ericsson, Motorola ve Matsuhita (Panasonic) bir arayagelerek EPOC işletim sistemini daha da geliştirip Simbian işletim sistemini ortaya çıkardılar.(Paragraf Yazılımcı :Yusuf Boyacıgil)

Günümüzde, cep telefonları artık telefon olmaktan çıkıp, birer cep bilgisayarına dönüşmeye başladılar. Teknoloji geliştikçe insanların iletişim yöntemleride değişiklik göstermeye başlıyor ve mobil ofis veya taşınabilir bir bilgisayar ihtiyacı ortaya çıkıyor. Cep telefonlarında ise yeni bir döneme çoktan girildi. Artık, 3-4 satırlık siyah-beyaz ekrana veya sadece Java uygulamalarını çalıştıran telefonlara bağımlı değiliz. Yeni nesil telefonlar gerçek bir işletim sistemi üzerinde çalışıyorlar ve bir PC ile yapılabilecek çoğu işi bu cep bilgisayarları ile halledebiliyoruz. Nokia' nın öncülük ettiği 60 serisi telefonlar Symbian işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Bu sistem üzerinde C++/Java/Python (ve resmen desteklenmesede Perl) ile programlama yapmak mümkün. Tabii her işletim sisteminde olduğu gibi, Symbian uygulamalarındada ücretli yazılımlar ağırlıkta olsada, kullanışlı ücretsiz veya açık kaynaklı yazılımlarda mevcut. (Paragraf Yazılımcı:Burak GÜRSOY)

Tüm Symbian Telefonlar

Siemens SX1,Sony Ericsson P990,Sony Ericsson P800,Sony-Ericsson P910 ,BenQ P30,Nokia 6600,Nokia 6620,Nokia 6630,Nokia 6670,Nokia 3660/3620,Nokia 3250,Nokia 3230,Nokia 3650/3600Nokia 6680,Nokia N70,Nokia 6681,Nokia N71,Nokia 6682,Nokia N80,Nokia 7610,Nokia N91,Nokia 7710,Nokia N92,,Nokia E60,Nokia 9300,Nokia E61, Nokia 9500,Nokia E70,Nokia N90,Samsung GH-D720,NokiaN-Gage,Nokia N-Gage QD,Panasonic X700 , Panasonic X800 Samsung SGH-D730,Motorola A925,Motorola A920,Motorola A1000,Nokia 7650,Nokia 9290 Communicator,Nokia 9210 N,Sendo X,mbian işletim sistemi içinde en sık yaygın kullanımı olan S60 dır .

Symbian 8.1a , Series 60 2. N70 ve N90 da kulanılmıştır.N serisinin diğer modellerinde Symbian 9 kullanımı var.S80 (nokia 9XXX) ,s90 Nokia 7710) ,UIQ Sony-Ericsson P serisi ) arayüzü olan symbianlar da S60 lar kadar yaygınlarmaktadır.

Forum Saati Perş. Mayıs 09, 2024 12:46 pm