.talk4her

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
.talk4her

müzik dinle klip izle indir resim google yetkinforum video download youtube islamiyet ilahi

Bir Hadis, Bir Yorum...

AsiRuH
    AsiRuH
    yönetici
    yönetici

Erkek
    İş/meslek : xxxxx

Bir Hadis, Bir Yorum... Empty Bir Hadis, Bir Yorum...

Mesaj  AsiRuH Paz Nis. 19, 2009 9:36 pm

düskünlere yardim...

islam dini, insanlar arasinda yardimlasma ve dayanismanin güclenmesini, düskün ve yoksula yardim elinin uzatilmasini dini ve insani bir görev olarak kabul etmistir.

Peygamberimiz (sav), Hadis-i seriflerinde söyle buyurmaktadirlar:

"Mü`minler birbirlerini sevmekte,
    birbirlerine acimakta
    ve bir digerini korumakta bir vücut gibidir.
    Vücudun herhangi bir organi rahatsiz olursa,
    diger organlar da bu yüzden asiri ates ve uykusuzluga tutulurlar."
    (Müslim,Birr,17)

Toplumumuzda gecim sIkintisi ceken,
    yoksulluk sebebiyle huzur ve mutlulugu kaybeden,
    yaslilik ve özürlülük nedeniyle calisma gücü bulunmayan düskünler,
    yardim edilmesi ve ilgi gösterilmesi gerekenlerdir.
    dolayisi ile bu insanlar korunmaya, maddi-manevi destege ve özel ilgiye muhtac olan kimseler olarak ortaya cikmaktadir.

islam dini, sosyal dayanismaya önem vermis ve özellikle toplumun belli bir kesimini olusturan yasli, yoksul ve düskünlere yardim etmeyi tavsiye etmistir.

bu nedenle, muthac, kimsesiz ve düskün insanlar korunmali, yardim eli uzatilarak himaye edilmeli ve sosyal güvence altina alinmalidir.
    düskünlere yardim etmek, islam kardesliginin bir geregi ve gercek müminin özelliklerindendir.
    AsiRuH
    AsiRuH
    yönetici
    yönetici

Erkek

Bir Hadis, Bir Yorum... Empty Geri: Bir Hadis, Bir Yorum...

Mesaj  AsiRuH Paz Nis. 19, 2009 9:36 pm

Din kardesligi...

"Müslüman müslümanin kardesidir.
    ona zulmetmez,
    onu düsmana teslim etmez.
    din kardesinin ihtiyacini karsilayanin,
    Allah da ihtiyacini karsilar.
    müslümandan bir sIkintiyi giderenin Allah da kiyamet günündeki sIkintilarindan birini giderir.
    bir müslümanin ayibini örtenin,
    Allah da kiyamet gününde ayiplarini örter."

(Buhari,Mezalim,3 ; Müslim, Birr,58)

Bu hadis-i serif`te müslümanlarin kardes oldugu ve din kardesligi geregi olarak, mü`minler arasinda sefkat ve merhametin,
    yardimlasma ve dostlugun her an güclenerek ve artarak gelisip yayginlasmasi vurgulanmaktadir.
    buna göre:

-müslüman, din kardesligi hukukuna en iyi sekilde uymali, din kardesine karsi hem kanuni hem ahlaki görevlerini eksIksiz yerine getirmelidir.

-müslüman sahsi menfaati icin din kardesini feda etmesi, onun aleyhine olacak davranislar icine girmesi dogru degildir...

-müslümanlarin, birbirlerinin ihtiyacini görmesi, sIkintilarini gidermesi ve kusurlarini, ayiplarini örtmesi kardeslik görevidir.
    AsiRuH
    AsiRuH
    yönetici
    yönetici

Erkek

Bir Hadis, Bir Yorum... Empty Geri: Bir Hadis, Bir Yorum...

Mesaj  AsiRuH Paz Nis. 19, 2009 9:37 pm

Ticaret ahlaki

Peygamberimiz (sas): "dürüst güvenilir tüccar, peygamberler, siddiklar, sehitler ve salihlerle beraberdir."
    (Tirmizi, "Büyu",4)

islerinde dogruluk ve dürüstlügü prensip edinen kisiler toplumda saygi görür ve cevrelerinde sevilen insanlar olurlar.
    alis-veris ahlaki dünya genelinde evrensel kurallara sahiptir.
    her toplumda insanlar dogru ve dürüst saticilardan alis-veris yaparlar.
    cünkü hic kimse kandirilmis ve aldatilmis olmayi icine sindiremez.
    bunun icin de her türlü alis-veris isinde kendisini aldatmayacak saticilara g ider, alacagi seyi onlardan tereddütsüz alir.
    cünkü güven duydugu kisinin kendisini kandirmayacagini bilir.

birisi bir sey satacagi zaman da kendisini aldatmayacak bir alici arar.
    zira her müslüman bilir ki alis verisinde dürüst olan insanlari Peygamberimiz (sav), cok güzel bir müjde ile ödüllendirmistir.
    bu da bir insanin erismesi cok zor bir mevki olan salih kisiler, sehitler, siddiklar ve Peygamberler ile ayni düzeyde muamele görmektir.

alis-veriste dürüstlügü ilke edinerek Peygamberimizin müjdesine muhatap olmak ne büyük sereftir.

Forum Saati C.tesi Nis. 27, 2024 1:26 am