.talk4her

müzik dinle klip izle indir resim google yetkinforum video download youtube islamiyet ilahi


  Kadinlarin Fazıletı

  Paylaş
  avatar
  AsiRuH
  yönetici
  yönetici

  Erkek
  mesaj sayısı : 9861
  Yaş : 31
  İş/meslek : xxxxx
  Kayıt tarihi : 27/09/08

  Kadinlarin Fazıletı

  Mesaj  AsiRuH Bir Çarş. Nis. 08, 2009 8:08 pm

  Rahman Rahim Allahin adi ile...
  Allaha hamd olsun.
  Selam olsun onun secmis oldugu kullarina

  Daha öncede bu konular ile ilgili olarak yazılar yazmıştık islamın kadınlara verdiği değer ve fazilet konusunda çok önem verildiği ve hanım efendilerimizin ve hanım kızlarımızın mükafatlarının neler ve hangi şartlar neticesinde bu faziletlere kavuştuklarını bir Hadisi Şerif ve Birde 2.İslam halifesi olan Hz.Ömer (ra) bir kıssa ile izah edelim.

  İnşaallah anlayan ve anlaşılanlardan oluruz.

  KADINLARIN FAZİLETİ

  Esma binti Yezid (r.a), bir gün Resulüllah (s.a.v.)ın huzuruna geldi. Ve şöyle dedi:

  *** Ey Allahın Resulü! Ben kadınlar tarafından gönderildim. Allah seni bütün erkeklere ve kadınlara peygamber göndermiştir. Biz buna iman ettik. Lakin biz kadınlar evlerinde kapanıp kalmışız. Sizler Cuma namazları kılmak, camilere cemaate çıkmak, hastalara gidip hatır sormak, cenazelerde bulunmak, bunlardan daha faziletlisi Allah yolunda muharebe ve cihad etmek gibi faziletlerle bizden üstün olmuşsunuzdur. Lakin siz bunları yaparken evinizden çıktığınız vakit sizin mallarınızı korur, iplik eğirip elbiselerinizi dokuruz. Çocuklarınızı besleriz. O halde bizler o hayır ve sevaplı işlerin ecirlerinden sizlere ortak olamaz mıyız?

  Resulü Ekrem (s.a.v.) şöyle cevap buyurdu:

  *** Ey Esma! Anla ve seni gönderen kadınlara da anlat ki:

  Kadının kocası ile iyi geçinip, kocasının hoşnutluğunu kazanması, o faziletlerin hepsine eşit olur. (Meşahir-i Nisa)

  HAZRETİ ÖMER VE AİLE ANLAYIŞI
  **************************
  Bir adam, hanımının huysuzluğunu Hazreti Ömere şikayete karar verir. Halifenin kapısına geldiğinde içerden sert, sinirli bir kadın sesi duyar. Mütereddit halde öyle beklemeye başlar... Hep kadının konuştuğunu ve halifenin sustuğunu anlayan adam, kapıyı çalmaktan vazgeçip geri dönmeye karar verir ve ayrılacağı zaman kapı açılır... Kapıyı açan Hazreti
  Ömer (r.a)dir.

  *** Ne var, niye geldin, birşey söylemeden dönüyorsun, diye sorar: Adam:

  *** Ya Ömer! Ben karımdan şikayet etmeye gelmiştim... Baktım ki nice insanları karşısında dize getiren Ömer bile hanımının karşısında konuşmuyor. Onun bütün sözlerini büyük bir sabırla dinliyor... Ben niye şikayet edeyim, dedim ve geri dönmeye karar verdim, dedi.

  Adamı dinleyen Hazreti Ömer: O benim evimin hanımıdır: Beni haramdan
  korur. Çocuklarımın annesidir; onlara bakar. Evimin aşçısıdır; Yemeklerimizi pişirir. Evin çamaşırcısıdır; Temizliğimizi yapar. Biraz fazla yorulmuş da bana çatmışsa ne olur. Elbette karşısında susmam lazım, dedi...

   Forum Saati Paz Ocak 20, 2019 3:43 am