.talk4her

müzik dinle klip izle indir resim google yetkinforum video download youtube islamiyet ilahi


  Mûmin bugday basagi gibidir...

  Paylaş
  avatar
  AsiRuH
  yönetici
  yönetici

  Erkek
  mesaj sayısı : 9861
  Yaş : 31
  İş/meslek : xxxxx
  Kayıt tarihi : 27/09/08

  Mûmin bugday basagi gibidir...

  Mesaj  AsiRuH Bir Çarş. Nis. 08, 2009 7:58 pm

  Ebu Hureyre radiyALLAHu anh’den Rasulullah sallALLAHu aleyhi ve sellem'in şöyle dediği rivayet edilmiştir:


  "Mü’min, rüzgarın yatırdığı başak gibidir. Bu sebeble mü’mine sürekli olarak musibet ve imtihanlar isabet eder. Münafık ise rüzgarın, isabet ettiği zaman kökten yıktığı çam ağacına benzeyen "erz" ağacı (Lübnan’da çok bulunan bir ağaç türü) gibidir." (Buhari, Müslim)  Ka’b b. Malik el Ensari radiyALLAHu anh’den Rasulullah sallALLAHu aleyhi ve sellem’in şöyle dediği rivayet edilmiştir:


  "Mü’min, başak gibidir. Rüzgar onu, ürün verinceye kadar kah yatırır kah düzeltir. Kafir ise rüzgarın eğmeyip kökten söktüğü çam ağacına benzeyen "erz" ağacı gibidir." (Buhari, Müslim)  Enes radiyALLAHu anh’den Rasulullah sallALLAHu aleyhi ve sellem'in şöyle dediği rivayet edilmiştir:


  "Mü’min, bazen yatan bazen kalkan fakat, kökünden sökülmeyen başak gibidir." (Bezzar sahih senedle)  Rasulullah sallALLAHu aleyhi ve sellem mü’mini başağa, rüzgarı da musibete benzetmiştir. Mü’minin başına, yani bedenine, ailesine ve malına devamlı musibetler gelir. Şayet sabrederse, bu musibetler onun günahlarını affettirir ve derecesini yükseltir. Kafirlere ise çok az musibet isabet eder ve onların başına gelen musibetler, günahlarını silmez.


  Hadiste rüzgar, ALLAH-u Teâlâ'nın emrine ve imtihanlara benzetilmiştir. Şayet mü’min, bu imtihanlar karşısında sabır gösterir ve musibet esnasında bile ALLAH-u Teâlâ'ya şükrederse, şüphesiz ALLAH-u Teâlâ ona yardım eder ve onu sıkıntılarından kurtarır. Mü’mine isabet eden musibetler işte bu şekilde, mü’min kul sağlamlaşıncaya dek sürer.


  Hadiste münafıklar, çam ağacına benzeyen erz ağacına benzetilmiştir. Zira erz ağacı, zahiren çok gösterişli ve güzel bir ağaçtır. Fakat bir rüzgar isabet edince, onu kökünden söker ve yıkar. Münafıklar da böyledir. Zahiren iyi gibi görünürler, ama başlarına bir musibet gelince hemen kökünden sökülüp giden "erz" ağacı gibi gerçek yüzlerini ortaya koyarlar.


  ALLAH-u Teâlâ münafıklar hakkında şöyle buyuruyor:


  "Sen onları gördüğün zaman, cüsseli yapıları hoşuna gidiyor. Konuştukları zaman da onları dinlersin. (Oysa) onlar, (sütun gibi) dayandırılmış kütükler gibidirler." (Münafikun: 4)


  ALLAH-u Teâlâ bir başka ayette şöyle buyuruyor:


  "Şu halde onların malları ve çocukları seni imrendirmesin. ALLAH bunlarla ancak onları dünya hayatında azablandırmak ve canlarının inkar içindeyken zorlukla çıkmasını ister." (Tevbe: 55)


  Mü’minin başından musibet eksilmez. Fakat mü’min bu musibetlere karşı sabırlıdır. İşte bu sebeble Rasulullah, mü’mini başağa benzetmiştir. Zira mü’min, bedenen zayıf olsa bile imanen güçlü olduğu müddetçe hiç bir musibet onun imanını sarsamaz ve bozamaz.  İbni Mes’ud radiyALLAHuu anh hakkında şöyle bir rivayet zikredilmiştir:


  "İbn Mesud radiyALLAHuu anh bir gün bir ağaçtan, misvak yapmak için bir dal parçası almak istedi. İbni Mes’ud radiyALLAHu anh bacakları çok ince olan birisiydi. Öyle ki, rüzgar onun bacaklarını hareket ettirirdi. Müslümanlar bu manzarayı görünce gülmeye başladılar. Rasulullah sallALLAHuu aleyhi ve sellem onlara:


  "Niye gülüyorsunuz?" diye sordu. Sahabeler:


  "Ey ALLAH’ın Rasulü! İbni Mes’ud’un çok ince olan bacaklarına gülüyoruz."


  Bunun üzerine Rasulullah şöyle dedi:


  "Nefsim elinde olan ALLAH-u Teâlâ'ya yemin ederim ki, bu bacaklar ALLAH-u Teâlâ'nın mizanında Uhud dağından daha ağırdır."


  (Ahmed rivayet etti, Ahmed Şakir bu hadis için senedi sahih dedi.)  Mü’min, kaba değil yumuşaktır. Tıpkı rüzgara karşı dayanıklı olan ince başak gibidir.

   Forum Saati Paz Ocak 20, 2019 4:03 am