.talk4her

müzik dinle klip izle indir resim google yetkinforum video download youtube islamiyet ilahi


  İnsanlara çirkin lakaplar takmanın Kuran'daki yeri nedir?

  Paylaş
  avatar
  AsiRuH
  yönetici
  yönetici

  Erkek
  mesaj sayısı : 9861
  Yaş : 31
  İş/meslek : xxxxx
  Kayıt tarihi : 27/09/08

  İnsanlara çirkin lakaplar takmanın Kuran'daki yeri nedir?

  Mesaj  AsiRuH Bir Salı Nis. 07, 2009 6:56 pm

  Kuran ahlakını yaşamayanlar kendilerini yüceltmek uğruna insanlara olmadık kötü lakaplar takarak alay ederler böylece karşılarındaki insanları küçük düşürmeye çalışırlar. Müminler ise asla böyle çirkin bir tavra itibar etmezler. Allah Kuran'da müminleri çok açık bir şekilde bu çirkin davranıştan men etmiştir bu emre uymayanların da zalimlerden olacağını belirtmiştir:

  Ey iman edenler bir kavim (bir başka) kavimle alay etmesin belki kendilerinden daha hayırlıdırlar; kadınlar da kadınlarla (alay etmesin) belki kendilerinden daha hayırlıdırlar. Kendi nefislerinizi (kendi kendinizi) yadırgayıp-küçük düşürmeyin ve birbirinizi 'olmadık-kötü lakaplarla' çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir isimdir. Kim tevbe etmezse işte onlar zalim olanların ta kendileridir. (Hucurat Suresi 11)

  Kuran ahlakına uyan insanlar Allah'ın beğenmediği bu davranışı hiçbir zaman göstermezler. Birbirlerini en güzel şekillerde çağırmaya özen gösterir ve birbirlerine Allah'ın samimi birer kulu olarak derin bir saygı beslerler.

   Forum Saati Paz Ocak 20, 2019 4:12 am